Kavárna Jsem Žid a zdráv s Jakubem Szántó a Jakubem Železným

V pořadí třetí kavárna NFOH z cyklu „Jsem Žid a zdráv“ se uskutečnila netradičně uprostřed léta poslední červencový čtvrtek. Přesto, že se konala v době dovolených, přitáhli její hosté – moderátor Událostí ČT Jakub Železný a blízkovýchodní zpravodaj ČT Jakub Szántó – na 130 posluchačů, kteří téměř zcela zaplnili prostor Café Jedna, kde se diskuse konala.

Moderátorkou pořadu byla již tradičně Irena Kalhousová. Ta měla tentokrát opravdu snadnou práci, protože ani jednoho z hostů, kteří jsou sami zvyklí diskuse a rozhovory vést, nebylo třeba k zajímavé diskusi pobízet. Oba Jakubové si naprosto získali přítomné publikum svým živým, zajímavým, upřímným a místy velmi osobním vyprávěním o své práci a o fenoménech, se kterými se jako novináři potkávají. Jakub Železný otevřeně hovořil o svých názorech na současná veřejnoprávní i komerční média, o výzvách a obtížích, které přináší tlak veřejnosti na vyváženost zpravodajství veřejné služby a o kompromisech, které jeho práce někdy přináší. S velkou hrdostí ale popisoval hlavně to, co považuje ve zpravodajství ČT za výrazný úspěch – výrazný tlak na představitele veřejného života, který nutí zejména politiky přijímat odpovědnost za jejich činy a výroky, široké zpravodajské pokrytí domácích i zahraničních událostí a jejich podrobná a odborná analýza a vysoká profesionalita novinářů a dalších pracovníků, kteří v ČT ve zpravodajské redakci pracují.

Jakub Szántó hovořil o své místy komplikované cestě, která vedla z práce v TV Nova přes editorské místo v Událostech ČT až na post blízkovýchodního zpravodaje této televize. Se zaujetím mluvil o své lásce k blízkovýchodnímu regionu a vysvětloval, že v této oblasti nepůsobí kvůli její horké půdě, ale tamním konfliktům navzdory. Popisoval bohatost námětů na reportáže, které Izrael a okolní země nabízejí. Vysvětloval, že vedle politických témat je tento region bezednou studnicí dechberoucích osobních lidských příběhů a kulturních, společenských a přírodovědných zajímavostí. I Jakub Szántó poměrně podrobně hovořil o tlaku veřejnosti na vyváženost jeho práce, který je zejména u izraelsko-palestinského opravdu silný. Szántó vysvětlil, že se při přípravě reportáží snaží dávat prostor oběma stranám konfliktu a připravovat zpravodajství z nejrůznějších částí země i různých vrstev a oblastí tohoto vleklého konfliktu.

O konání další diskusní kavárny z cyklu "Jsem Žid a zdráv" vás budeme brzy informovat na našem webu a na facebookovém profilu NFOH.

Obrázek: 
Kategorie: