Den památky obětí holocaustu a předcházení zločinům proti lidskosti 2013

Datum a čas konání: 
Úterý, 28. Leden 2014 - 12:15

Federace židovských obcí v České republice a Nadační fond obětem holocaustu pořádali v pátek dne 25. ledna 2013 ve spolupráci s kanceláří Senátu Parlamentu ČR setkání u příležitosti Dne památky obětí holocaustu a předcházení zločinům proti lidskosti.

Záštitu nad slavnostním setkáním převzali Milan Štěch, předseda Senátu Parlamentu ČR a Miroslava Němcová, předsedkyně Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR, kteří pronesli své projevy k přítomným hostům.

Každoročně se slavnostního setkání účastnily desítky pamětníků holocaustu, senátoři a senátorky, velvyslanci a velvyslankyně a zástupci diplomatického sboru, arcibiskup pražský, vrchní zemský rabín a další významné osobnosti kulturního, politického a náboženského života. Za pamětníky vystoupil prof. Tomáš Kosta, přeživší vyhlazovacího tábora v Osvětimi.

V roce 2013 jsme si připomněli 68. výročí osvobození koncentračního a vyhlazovacího tábora v Osvětimi. V České republice je tento den od roku 2004 významným dnem - Den památky obětí holocaustu, v roce 2005 byl 27. leden vyhlášen Organizací spojených národů Mezinárodním dnem uctění památky obětí holocaustu.