Jom ha-šoa 2013

Datum a čas konání: 
Pátek, 24. Leden 2014 - 12:30

Den vzpomínání na oběti holocaustu, připadl tentokrát na pondělí 8. dubna 2013. Nadační fond obětem holocaustu a Institut Terezínské iniciativy již poosmé uspořádaly od 14 do 17 hodin veřejné čtení jmen obětí holocaustu na pražském náměstí Míru.

Připomněli jsme si 70 let od zahájení povstání vězňů varšavského ghetta, které je považováno v dějinách holocaustu za největší akci odporu Židů vůči nacistům. Vězňové varšavského ghetta se rozhodli v dubnu 1943 vzdorovat bezpráví, s vědomím mizivé šance na záchranu odolávali téměř měsíc přesile nacistů a zadali podnět k dalším povstáním – v srpnu v Treblince, v říjnu v Sobiboru a v říjnu 1944 v Osvětimi.

Veřejné připomínky se zúčastnili pamětníci holocaustu, významné osobnosti veřejného a kulturního života, představitelé židovských i romských organizací a všichni ti, kterým památka obětí holocaustu není lhostejná.
Součástí čtení byla výstava studentských prací, vítězů soutěže pořádané na téma aktivního odporu vůči bezpráví, a ukázky knih z produkce a knihovny Institutu Terezínské iniciativy a Židovské obce v Praze.

Přiložené soubory: