Diskusní kavárny

V roce 2012 jsme představili nový formát diskusního pořadu s názvem Kavárny 3 generací. V panelu těchto kaváren se vždy představovali zástupci tří generací, jejichž rodiny prošly zkušeností šoa, a mluvili o vlivu rodinné historie na svůj osobní i profesní život. Tento projekt jsme zakončili v lednu 2015, kdy jsme u příležitosti 70. výročí osvobození vyhlazovacího tábora Auschwitz Birkenau uspořádali poslední kavárnu tohoto cyklu.

Ve stejné době jsme ale otevřeli jsme novou kapitolu našeho kavárenského projektu, která je nyní orientovaná více k současnosti a jejím cílem je rozvoj společenského komunitního života a posilování povědomí o různorodosti současné české židovské společnosti. Pořad, který nese název Jsem Žid a zdráv, má opět formu panelových diskuzí v kavárnách. Jeho cílem je představovat zajímavé židovské osobnosti veřejného společenského, uměleckého, kulturního a politického života. Záměrem je vybírat hosty židovského původu, kteří se prosadili dobrou prací ve svém oboru a jsou primárně veřejností vnímáni prizmatem svých úspěchů, nikoli hlavně skrze své židovství. Naším cílem je představit to, v čem se tyto osobnosti prosadily, a zároveň před zraky posluchačů debaty zkoumat, jakou roli hrálo a hraje v jejich životě židovství.

Kavárna je koncipována jako komunitní projekt s cílem oslovit nejen stávající členy židovské obce, ale zejména přilákat lidi, kteří stojí na jejím okraji, komunitních událostí se zúčastňují výjimečně nebo vůbec. Právě s tímto úmyslem jsme se rozhodli kavárny pořádat ve veřejném prostoru, tedy nikoliv na židovské obci nebo jiné budově přímo spojené se židovským životem.

Nestihli jste naší poslední kavárnu Jsem Žid a zdráv?

V úterý 15. prosince 2020 jsme pro vás připravili tentokrát online kavárnu Jsem Žid a zdráv. Kavárnou provázela Irena Kalhousová a našimi hosty byli stand-up komik Michael Szatmary a novinář Denníku N Mirek Tóda. Pokud jste kavárnu nestihli můžete se na ní podívat na https://www.facebook.com/116831605009596/videos/383904216030505.

Kavárna 3 generací - pohled tří generací na dědictví Šoa

Srdečně vás zveme na další třígenerační kavárnu - tentokrát s Helgou Hoškovou-Weissovou, Martinem Šmokem a Davidem Kosákem. 12. února ji pro vás od 18h v Kampusu Hybernská bude moderovat Irena Kalhousová. Všechny další potřebné informace naleznete v přiložené pozvánce.Těšíme se na vás!

Kavárna Jsem Žid a zdráv s Deborou Konečnou a Davidem Kalhousem

Letní kavárny Jsem Žid a zdráv patří již několik let k našim programovým stálicím. Letos jsme během horkých prázdninových dní pozvali do panelu hudebníky Deboru Konečnou a Davida Kalhouse. Debatu s panelisty vedla jako vždy Irena Kalhousová, která tentokrát do debaty mohla přinést i zajímavý aspekt blízkého přátelství a niterné znalosti obou diskutujících.

Stránky

Přihlásit se k odběru RSS - Diskusní kavárny