Vzpomínkový večer 27.10. 2021

Společně s Českým osvětimským výborem jsme uspořádali dne 27. října 2021 Vzpomínkový večer k 80. výročí založení terezínského ghetta v prostorách Židovské obce v Praze.
V úvodu večera vystoupily ředitelka fondu Marta Malá a členka předsednictva výboru Dominika Weiss Hošková, obě uvítaly přítomné a představily své organizace.
Následně vystoupil Sbor Lauderových škol pod vedením Helenky Divecké se zhudebněnými básněmi, které napsaly děti vězněné v ghettu. Sbor měl početné zastoupení, zpívalo na 16 dětí. Jejich vystoupení je pro nás vždy silným zážitkem, neb mnohé jsou čtvrtou generací, pravnoučata terezínských vězňů.
Dále proběhla hodinová diskuse pamětníků dr. Michaely Vidlákové a dr. Tomana Broda a historika Památníku Terezín doc. Vojtěcha Blodiga, moderovaná Petrem Brodem.
Dominika Weiss Hošková i Michaela Vidláková recitovaly nezávisle na sobě básně Otty Weisse, pradědečka Dominiky.
Večera se zúčastnily desítky hostů všech generací, včetně dalších pamětníků. Společně a důstojně jsme si v komunitě připomněli významné výročí a snad i splnili svůj cíl a přispěli k uchovávání paměti a oslovení dalších generací po šoa. Fotografie od Jindry Buxbauma a Kuby Černého si můžete prohlédnout zde.