Jom ha-šoa, Den vzpomínání na oběti holocaustu, připadl na neděli 11. dubna 2010. Nadační fond obětem holocaustu a Institut Terezínské iniciativy pořádali čtení jmen obětí šoa na pražském náměstí Míru od 14 do 17 hodin již popáté.
Jom ha-šoa, Den vzpomínání na oběti holocaustu, připomíná hrdinství vězňů nacistického ghetta ve Varšavě. Téměř měsíc dokázalo několik desítek vysílených a nedostatečně ozbrojených lidí vzdorovat vojenské přesile svých věznitelů. Povstání je dodnes příkladem lidské síly a odhodlání nepropadnout ani v bezvýchodné situaci beznaději a rezignaci na vlastní svobodu a důstojnost. V tento den se po celém světě připomíná památka všech obětí holocaustu. „Veřejným čtením jmen jednotlivých obětí holocaustu chceme především uctít památku těch, kteří byli nespravedlivě diskriminováni a zavražděni v nacistických koncentračních a vyhlazovacích táborech. Rádi bychom ale také upozornili na projevy antisemitismu a rasismu v dnešní době,“ řekla Marta Malá, ředitelka Nadačního fondu obětem holocaustu.
Veřejné vzpomínky se zúčastnili pamětníci šoa, významné osobnosti veřejného a kulturního života, představitelé židovských a romských organizací i všichni, kteří chtěli vzpomenout na své blízké či jen vyjádřit svůj postoj k projevům netolerance v současnosti. Návštěvníci akce se mohli navíc seznámit s informačními materiály o činnosti pořádajících organizací i se zdroji informací o dějinách Židů a Romů ve 20. století.
Součástí akce byly prezentace osobních příběhů obětí holocaustu, které zpracovali žáci pražských škol a probíhající výzkum zaměřený na analýzu projevů antisemitismu v České republice v posledních dvaceti letech. „Doufáme, že tento projekt přináší dostatek materiálů využitelných ve výuce a poslouží při prevenci antisemitismu a rasismu. Výsledky jsou proto určeny hlavně učitelům základních a středních škol, kteří se stále častěji setkávají s antisemitskými předsudky a stereotypy, včetně popírání holocaustu,“ řekla Tereza Štěpková z Institutu Terezínské iniciativy. Od roku 1989 došlo na našem území k desítkám útoků na židovské památky, objekty i osoby, popírání událostí holocaustu, relativizace počtů a utrpení obětí nacistické perzekuce a teorie o židovském spiknutí si nachází prostřednictvím internetu cestu ke čtenářům.