Letos uběhlo již 75 let od vypravení prvního transportu, který odvezl více než tisíc romských mužů, žen a dětí z Protektorátu Čechy a Morava do vyhlazovacího tábora Auschwitz II-Birkenau. Dodnes však nemůžeme říci, že by se romský holocaust stal součástí české historické paměti. Naopak se stále setkáváme s absurdními výroky nejen extremistů, ale také vrcholných představitelů české politiky, kteří bez obav z postihu neváhají zlehčovat utrpení občanů Československé republiky, a dokonce popírat historické pravdy. Jejich zavádějící a lživé výroky „pošlapávají hanebným způsobem památku obětí perzekuce a genocidy Romů“ a „diskreditují dosavadní historický výzkum,“ jak ve svém prohlášení Muzeum romské kultury.
Bylo nám ctí zúčastnit se Pietního aktu – připomínky obětí genocidy Romů v období druhé světové války, který se konal 7. března 2018 v Muzeu romské kultury v Brně. Na shromáždění zazněly projevy významných osobností politického a kulturního života, ale i pozůstalého Jana Hauera, jehož matka prošla táborem v Letech u Písku a následně Terezínem, či přeživšího šoa Pavla Frieda z Židovské obce Brno.
Součástí pietního programu bylo představení LEPERIBEN – My nezapomínáme, připomínající příběh paní Emílie Machálkové, které se podařilo holocaust přežít. Její vzpomínky připomněla skrze scénické vyprávění Pavlína Matiová za hudebního doprovodu Tibora Židy, Viliama Didiáše a Marty Balážové.
Rozesíláme pozvánky na akce pořádané NFOH a spolupracujících organizací, informace o vyhlášení aktuálních grantových řízeních a občasných dárcovských výzev.